Ballı Pancake (Pankek)

0
342

Ninem derdi, “Hep eskiye döndüler, döndüler de yanlış diyorlar bak, kırk yıllık cızlama oldu krep” Dedim ninem o da değişti az daha kalınına pankek diyorlar. Şaşırdı kaldı. Evet nesil değişti, alışkanlıklar da değişti. Zamane çocukları hepten değişti! Artık görsel sunuma önem veriyor büyümüşte küçülmüş kuzular 🙂 Şimdi onlar için hem çok sağlıklı hemde görüntüsü de çok güzel bir tarifimiz var. Ballı meyveli Pancake!

Malzemeler

2 yumurta
2 su bardağı un
2 su bardağı süt
1 çorba kaşığı toz şeker
1 çay kaşığı kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
4 çorba kaşığı eritilmiş tereyağı
Çilek, muz

Bir kaç önerimiz var!

Pancake’lerin arasına bal sürerek aralarına muz, çilek koyup pancake dürüm yapabilirsiniz. Dilerseniz, her pancake’in üzerine bal sürüp aralarına meyve dilimleyip üst üste koyabilirsiniz. Bu size ya da miniğinize ait bir karar, görsellik onlar içinde önemli 😉

Yapılışı

Yumurtayı çırpın, sırasıyla diğer bütün malzemeleride ekleyerek pütür kalmayacak şekilde kuvvetlice tekrar çırpın. (kek hamuru gibi ne cıvık ne katı bir halde akışkan bir hamur elde etmelisiniz)
Elde ettiğiniz karışımdan bir kepçe ya da yarım kepçe alıp (inceliğini kalınlığını siz belirleyebilirsiniz), kızgın teflon tava üzerine çok ince bir tabaka halinde dökün ve tavaya yayın.
Döktüğünüz hamur göz göz kabarmaya başladığında, altüst edip diğer tarafını da pişirin, sonra bir tabağa alın ve tavaya ikinci pankeki yayın.
İkinci pankek pişerken, tabaktaki pankeki soğutmadan üzerine tereyağı ve bal sürüp rulo haline getirin. (üst üste dizicekseniz tereyağı balı sürdükten sonra dilerseniz meyve koyarak diğer pankekleride üzerine dizebilirsiniz, servis yaparken dilimleyerek tabaklara koyabilirsiniz)
Pankekleri birer birer pişirip hazırladıktan sonra, çocuklar siz çağırmadan mutfağa koşa koşa gelecekler 🙂 Afiyet olsun..

 

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here