Brownie Yapmanın Püf Noktaları

0
764

Kim istemez ki mükemmel bir brownie yapmak? Ve herkes o brownie’yi konuşsun. Hatta zorla tarifler istensin, “Bunu nasıl yapıyorsun canım, ne kullanıyorsun? Vallahi harika oluyor.” desin. İster tabii ki de. Ancak tıpkı kek yapmanın, cheesecake yapmanın püf noktaları olduğu gibi brownie yapmanın da çok önemli püf noktaları vardır.
Bu yüzden kulağınızı bize verin, harika hatta kusursuz bir brownie yapabileceğinizi biliyoruz ve size bu brownie’yi yapabilmeniz için 6 tane püf noktası veriyoruz.
Hadi başlayalım 🙂

Hangi brownie’yi yapacağınızı ve tarifinizi iyi bilin

Genel olarak karşılaşabileceğiniz iki tür brownie vardır, bunlardan bir tanesi kakaolu ıslak kek gibi daha süngerimsi bir yapıya sahip olandır, diğeri ise daha dolgun ve ince bir şekilde servis edilen browniedir. Hangisini seviyorsunuz? Kararınızı verdiniz mi? Tarif seçerken buna dikkat edin ve mantık olarak da aklınıza yatmış olmasına dikkat edin.

Malzemelerinizi, özellikle çikolatanızı kaliteli alın (Malzemeden çalmayın 😀 )

Genellikle brownie tariflerinde çikolata başlığında damla çikolata görürsünüz ancak normal hayatınızda kolayca yiyemediğiniz damla çikolatayı brownie’ninize koymak istediğinize emin misiniz? Bu yüzden brownie yaparken tercih etmeniz gereken çikolata da kuvertür ya da bar şeklinde olanlardır. Eğer kuvertür çikolataya ulaşamıyorsanız 9’lu bar çikolatalar da işinizi görür.

Tüm malzemelerin oda ısısında olmasına dikkat edin

Brownie’nin lezzetli olmasının belki de en önemli noktalarından bir tanesi de malzemelerin oda sıcaklığında olmasıdır. Aksi halde erittiğiniz çikolata yumurtayı pişirebilir ve istemediğiniz bir sonuç ortaya çıkabilir. Tabii ki birbirine karışmayacak derecede soğuk olmasınlar, fakat sıcak değil ılık olmasına dikkat edin.

Tatları birbirine karıştırmayın

Neli brownie yapmak istersiniz? Bol çikolatalı, çilekli, frambuazlı ya da beyaz çikolatalı? Bir tanesini seçin ama hepsini aynı anda istemeyin. Bir süsleme, yani iç malzeme seçin ve onunla işinize devam edin. Ne kadar lezzetli olabileceğini göreceksiniz 😉

Zamanlamaya dikkat edin

Fırının ısısını kaç dereceye getireceğiniz, ne kadar bekleteceğiniz ve toplam pişirme süresini ne kadar uzatacağınız. Brownie’yi fırından erken çıkarırsanız istemeden sufle yapmış olabilirsiniz. Yumurta kokusunu yoğun bir şekilde hissedebilirsiniz.
Gerçek bir brownie’nin içi hafif akışkan olmalı, çikolata tadı damağa gelmelidir.

Brownie piştikten sonra mutlaka soğumasını bekleyin

Son olarak brownie’yi hazırladınız, fırından çıkardınız. Sabredin ve hemen kesmeyin.
Fırından çıktığı gibi kesmeye çalışırsanız hem brownie’yi çatlatmış olursunuz (Üzeri çatlamış seviyorsanız soğuduktan sonra kesip bıçakla çok hafifçe üzerlerine vurun) hem de parçaları çok zor çıkarırsınız. Böyle aksiliklere hiç gerek yok, bırakın güzelce soğusun brownie kendine gelsin. Soğuduktan sonra tepsinin içinde kesin ve tabaklara alın. Ardından dondurmayla servis edin 🙂

İşte başardınız 😉
Afiyet olsun!

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here