Ekmek Tatlısı

0
329

Şerbetini iyi ayarlayınca enfes bir tatlıya dönüşen doyurucu ve şerbetli tatlıların kralı olmaya aday “Ekmek Tatlısı” kaymakla sunum yapıldığında yenmeye kıyılamayacak hale gelir. sizde deneyin gerçekten öyle! 🙂

Malzemeler

1 adet hazır ekmek kadayıfı
5 su bardağı toz şeker
8 su bardağı su
Yarım limon

Ekmek kadayıfını ıslatmak için:

2 su bardağı su

Servisi için:

250 gr kaymak
100 gr ceviz içi

Bir kaç önerimiz var!

Ekmek kadayıfını pişireceğiniz tepsi, hazır durumda olan kadayıftan baya büyük olmalıdır. Şerbetini içen ve sünger yapıda olan kuru ekmek kadayıfı büyüyecektir.

Pişirme önerisi

Hazırladığınız karameli çok az sıcak su ile açtıktan sonra kadayıfı pişireceğiniz tepsinin tabanına döküp, kadayıfı üzerine yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde tatlının tabanı karamel rengini alacak, üst tarafı daha açık renk olacaktır.

Servis önerisi

Tek kat halinde dilimlediğiniz şerbetini içen ekmek kadayıfını kaymak ilavesi ile rulo şeklinde sardıktan sonra da ikram edebilirsiniz.
Arasına dilerseniz vanilyalı dondurma da koyabilirsiniz.

Yapılışı

Kadayıfı paketinden çıkartın.
İki kat halinde olan kadayıfı 2 su bardağı su ile ıslatıp, bir kenarda bekletin.
1 su bardağı toz şekeri teflon bir tavaya doldurun. Kısık ateşte, aralarda hafif bir şekilde karıştırarak toz şekeri karamel haline getirin.
Derin bir tencerede kalan toz şekeri ve şerbet yapımında kullanacağınız suyu kaynatın.
Kaynamakta olan şerbet karışımına limon suyu ve kabuğunu, karamel halini alan toz şekeri ekleyin. Bir çırpıcı yardımıyla çok hızlı bir şekilde karıştırın.
Karamel sayesinde kahverengi bir renk alan ve çok hafif bir yanık şeker kokusu olan şerbetiniz işte hazır!
Duru su ile ıslattığınız ekmek kadayıfının suyunu sıkarak çıkartın.
Ekmek kadayıfını pişirme tepsisine alın ve ocak üzerine yerleştirin. Ayrı bir ocakta, kısık ateşte hala kaynamaya devam eden şerbet karışımından kadayıfın üzerine azar azar gezdirin.
Şerbeti kadayıfın içine çekmesi için aralarda dinlendirin. Kısık ateşte, tatlının altının yanmaması için; tepsiyi aralarda döndürüp tüm şerbeti azar azar eklemeyi sürdürün.
Şerbetini çeken tatlıyı dilimledikten sonra, ılıdıktan sonra ceviz içi ve kaymak ilavesiyle bu mükemmel eserinizi taçlandırın. Afiyet olsun 🙂

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here