Güllaç

0
134

Yumuşak, içi süt dolu, mideyi yormayan hafif bir tatlı “Güllaç” Diğer zamanlarda ne canımız çeker, (istisnalar kaideyi bozmaz) ne de yesek bile böyle tatlı gelir. Ramazana has bir güzellik daha.. Yaz meyveleriyle buluştuğunda tadına doyum olmuyor 🙂
Biz bu tarifte çilek kullanmayı tercih ettik. Sizde istediğiniz meyvelerle bu güzellipi taçlandırabilirsiniz.

Malzemeler

1 paket güllaç
6 su bardağı süt
1 çay bardağı toz şeker
2 yemek kaşığı gül suyu (isterseniz katmayabilirsiniz)
1 çay bardağı bardağı file badem

Üzerine;

10-12 adet orta boy çilek
4 yemek kaşığı toz Antep fıstığı
1 yemek kaşığı file badem

Birkaç önerimiz var!

Güllacı kuru ya da oldukça sütlü seviyor olabilirsiniz. Bu yüzden süt oranını damak tadınıza göre azaltıp, arttırabilirsiniz.
Kaynama noktasına gelen sütü ocaktan aldıktan sonra toz şekeri ekleyin ve sütün sıcaklığı ile erimesini sağlayın. Toz şekeri, süt ile birlikte kaynatmadığınız için mideniz yanmaz ve şerbetin rengi süt beyazlığında kalır.

Yapılışı

Sütü derin bir tencerede kısık ateşte kaynamaya bırakın. Kaynayan sütü ocaktan alın. Toz şekeri ekleyin çırpıcıyla karıştırarak eritin.
Gül suyunuda ekleyin ve sütü ılıması için 2-3 dakika bekletin.
Güllaç yapraklarını küçük parçalar halinde kırıp tepsinin tabanını bir kat güllaç yaprağı ile kaplayın. Sütü azar azar ekleyerek, yaprakları ıslatın.
Aralara azar azar file badem serpiştirin. Aynı işlemi güllaç yaprakları bitene kadar tekrarlayın. Kalan sütü; en üstte kalan yapraklarının üzerine gezdirin. Kuru bir bölüm kalmamasına dikkat edin.
Şerbetini çekmesi için oda ısısında en az 10 dakika kadar bekletin. Sütün fazla geldiğini düşünebilirsiniz, fakat dinlenmeye bıraktığınız güllaç yaprakları sütü çekecektir rahat olun 🙂 Şerbetini çeken tatlıyı keskin bıçakla dilimleyin.
Dilimleri çilekle, toz antep fıstığıyla ve file bademle istediğiniz gibi şekillendirip süsleyin. Tepsiyi streç filmle kapatarak buzdolabında bekletin ve soğuk servis yapın.
Afiyet olsun! 🙂

Cevap Ver

Please enter your comment!
Please enter your name here